Mame na kafici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zimnica

+7
Animsaj
Mama3
milenaph
Dragana987
adrijana
scingelic
T3
11 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od milenaph 7/12/2009, 17:06

Salata od kupusa i paprike

Potrebno je:
5kg kupusa (roze, po mogucstvu)
                 2kg paprike (koje god.. najbolje one domace, sitne..)
                 2-3 ljute paprike
                 4 vece sargarepe
                 glavica belog luka

                 1l vinskog sirceta
                 2 solje ulja
                 300g secera
                 250g soli

Iseckati kupus (onako srednje, ni prekrupno, ni presitno), papriku, izrendati sargarepu.. Ovo mozete u neki veci lonac ili kofu..   Vinsko sirce, ulje, so i secer staviti da prokuva, tj, da se istope so i secer i preliti ovo povrce.. Mesati naredna 24 sata kad god se setite.. posle ta 24 sata dodati iseckanu glavicu belog luka..

Mozete ostaviti tako u loncu (kofi), ili staviti u tegle (velike).. Bitno je da stoji na hladnom..

Mnogo je dobra! Osvezava! Zdrava! I moze odmah da se jede (tj. posle 24 sata od pravljenja..), brzo se pravi.. Ja sam odusevljena kao i svi koji su probali!

Malo sam okasnila sa ovim receptom, no ako naletite ovih dana na neke paprike, probajte!!
Zimnica - Page 2 134912


Poslednji put izmenio milenaph dana 5/10/2013, 11:00, izmenio ukupno 2 puta
milenaph
milenaph
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 04.08.2009
Godina : 39
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Mama3 19/5/2011, 16:09

Mamice htela sam praviti slatko od jagoda i zanima me postupak,ako neka ima iskustva molim za savet.Unapred zahvalna-Mama3
Mama3
Mama3
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 18.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Animsaj 23/5/2011, 07:59

Ja pravila do pre par godina. A i pre neki dan sam napravila malo.Evo kako:

Uspinuje se secer, pa se stave jagode. Kuva se dok se ne zgusne, sto se nece bas brzo desiti.
Obicno se zaustavim kad se malo zgusne, da se jagode bas ne raspadnu. Ne zelis dakuvas tri sata pa da zagori secer. Ne znam koliko dugo, mozda sat vremena nisam gledala na sat/znam da mi se umore noge Smile
Onda u teglice prerucim onaj gusci deo koji vadim kasikom a sto ostane "vodice" sacuvam posebno za kolace. Recimo za kapri tortu.

Animsaj
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 11.08.2009
Godina : 50
Lokacija : Belgrado

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od snezana obradovic 23/5/2011, 09:22

Evo kako sam ja ranije kuvala slatko od jagoda:

SLATKO OD JAGODA

Očistiti jagode od peteljki, pa staviti da stoje u krečno mleko (otprilike 1-2 kašike gašenog kreča, on bude onako kremast i u to sipam oko 1,5 l vode i razmutim) otprilike 15-20 minuta. To je da se ne bi jagode raspadale pri kuvanju.
Posle toga dobro se operu pod mlazom vode i stavljaju se u ušpilovan šećer . Na 2kg jagoda ide 2 kg šećera, a on se ušpiluje sa pola čaše vode. Kuvati slatko i pri kraju dodati limun na kolutove ili malo limontusa, po ukusu. To je da se ne bi ušećerilo slatko. Sipati u tegle kad se skroz ohladi.
Ja inače, ne cedim jagode od softa, nego sve ide u teglicu, pa šta zahvatiš.

SLATKO OD TREŠANJA

Oprati trešnje i očistiti od koštica. Sipati u šerpu red trešanja, red šećera pa opet do kraja. Staviti na ringlu i kuvati. Na 1 kg trešanja ide 1 kg šećera i 2 čaše vode. U pola kuvanja staviti kolutove limuna i 5-6 listova rozetle (ona muškatla što lepo mirišu listovi, ima sitan lila cvetić). Kad je sirup gust, skinuti sa vatre, sakupiti kašikom penu, povezati mokrom krpom odozgo i ostaviti da se ohladi. Može se staviti i vanila, po ukusu.

Eto, kad stignem staviću još neko slatko, ovo je sad za ovo voće koga trenutno ima...
snezana obradovic
snezana obradovic
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 02.08.2009
Godina : 53

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Mama3 23/5/2011, 12:55

Mamice ja nasla na coolinarika.com slatko od jagoda jako jednostavno 1kg.jagoda i 1kg.secera i bas sada kuvam.
Mama3
Mama3
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 18.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od marijana 30/9/2011, 23:26

ovo je isto i za paprike i za krastavce
10 kg ociscenih paprika(crvenih) ili 10kg krastavaca

5l vode
1kg secera
300gr soli
2 vinobrana
2 kesice bibera u zrnu
250ml eksencije

sve se ovo stavi userpi i mesa dok se so i secer ne otope (ne kuva se nista)

paprike se ociste od semenki i presecu na pola ili cetvrt,poredjaju u serpu ipreliju ovom tecnoscu
stoje tako 2-3 dana pa se stave u tegle (nabiju se sto vise) i preliju se istom tecnoscu gde su stajale

a krastavce odmah redjate u tegle i prelijete spremljenom tecnoscu

sto ostane tecnosti sacuvati ako krastavci i paprike puno upiju da se doda tecnost

marijana
marijana
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 02.08.2009
Godina : 40
Lokacija : Valjevo/Kotor

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od snezana obradovic 31/7/2013, 16:14

DOMAĆI KOMPOT

Zimnica - Page 2 Unt9

Zimnica - Page 2 Nsxi

Zimnica - Page 2 Wgj0


Znači, može kajsija, breskva, kruška, jabuka, višnja, trešnja, verovatno i jagodičasto voće, mada to nisam probala. A i od jabuka i krušaka ne pravim jer tog voća ima cele godine.
Očistiti voće od koštice i korice, iseći na četvrtine i napuniti tegle. Na jednu teglu ide 4 kašike šećera (sem za višnje, tu sam stavljala 5 kašika) i nalije se vodom. Zatvoriti metalnim poklopcem i okrenuti teglu par puta gore-dole, da onaj šećer sidje.
Naredjati tegle u dublji lonac, naliti vodom u visini od jednog prsta ispod oboda tegle. Na dnu lonca staviti neku staru krpu ili može truleks krpa, mada ja nekad ni ne stavim. I bitno je da se tegle NE DODIRUJU MEDJUSOBOM!
Zagrejati lonac lagano, na nekih 100 stepeni, ja to cenim da voda samo struji, ne i da krčka, i tako jedno 20 minuta. Skloniti sa vatre i ostaviti da se samo ohladi. Ako nemate dva lonca, više od četiri tegle ne možete napraviti u cugu.
Na kraju se voće ''digne'' na gore, jer ono u toku pasterizacije malo kalira, ali je i onaj sok u tegli fenomenalan!
Najbitnije je da je zdravo i bez konzervansa ikakvih, samo šećer. Ja imam od pretprošle godine dve tegle, deci neću baš davati, ali ja ću pojesti, žao mi da bacim jer mrdnulo nije.
Bitno je da su tegle čiste, voće zdravo i poklopac dobro dihtuje.

Čula sam da se može pasterizovati i u rerni, ali to nisam probala. A mrzelo me da guglam i tražim.

Prijatno!!!
snezana obradovic
snezana obradovic
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 02.08.2009
Godina : 53

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od milenaph 31/7/2013, 17:25

Bravo, Sneskovic! Zimnica - Page 2 540895 
I mi ovako spremamo (sveki 'donela' recept). Jedino sto sam ja smanjila secer na minimum, 1-2 kasike (cak mislim da moja mama i ne stavlja secer), i tegle uvijemo u deblju novinu (ona se raspadne) zbog ovog kuckanja.

P.S. Mi i grozdje ovako pasterizujemo!
milenaph
milenaph
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 04.08.2009
Godina : 39
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Moj bukili 25/8/2013, 13:46

Snezo ovo bas lepo zvuci nesto si mi jednom spominjala na fejsu one vinogradarske breskve jel moze i od njih kompot
Moj bukili
Moj bukili
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 03.08.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Animsaj 25/8/2013, 16:43

Moj kompot od breskvica je nesto kao posiveo u gornjem redu Sad
(ono sto nije bilo u vodi dok se pasterizovalo) Shvatila sam da Sneza ima neku super ogromnu serpu, ja sam stavljala po dve tegle, treca bi se vec dodirivala, a nije ni dovoljno duboka...

Bukili mislim da moze. Milena rece da pravi od svog voca!

Animsaj
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 11.08.2009
Godina : 50
Lokacija : Belgrado

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Ocajna Bri 5/10/2013, 07:13

Pindžur

Povrće se opere i poređa u veliku,duboku šerpu(paradajz,paprika i pl.patlidžan),patlidžan se izbuši da ne bi u toku pečenja eksplodirao,ako je velik može da se preseče na pola.Šerpa sa povrćem se stavi u rernu i peče jedno sat-dva zavisno od količine povrća.Moja mama peče uvek puno,ima ofromnu šerpu pa može da joj stane i do 6-7 kg.
Kada je povrće pečeno ostavi se da se ohladi i onda se spakuje u kese i zamrzivač.
Po potrebi se vadi iz zamrzivača,oljušti i isecka na sitne komade.Isecka se dosta belog luka,pomeša sa povrćem,doda se soli po ukusu i sad ono glavno,ulje,najbolje bi bilo maslinovo ali može i obično,suncekretovo se zagreje da crvči ali da ne gori i prelije preko povrća i luka i promeša.Gotov pindžur se stavi u teglu ili kutiju i u frižider.

Najviše ga volim na preprženom hlebu sa feta sirom ili pavlakom a može i kao prilog mesu ili suhomesnatom.
Ocajna Bri
Ocajna Bri
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 04.08.2009
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od snezana obradovic 5/10/2013, 11:33

LJUTENICA

10kg paradajza
1,5kg papričica baburica
300gr zejtina
200gr šećera
2 kafene male šoljice alkoholnog sirćeta
3 kašike soli
beli luk, biber po želji

Paradajz naredjati u pleh i ispeći u rerni, oljuštiti i samleti na vodenici za meso.
Sipati zejtin u šerpu da se zagreje pa propržiti malo baburice, 10-tak minuta. Izvaditi ih pa sipati paradajz i ostale sastojke i kad počne da vrije, kuvati oko 1 sat. Pred kraj vratiti papričice u paradajz, dodati soli po ukusu, začine isto po ukusu.
Sipati vruće u vruće tegle i zatvoriti metalnim poklopcem.
Ako zatvarate celofanom, pred kraj kuvanja razmutiti 2 kašicice salicila i dodati u smesu.
Baburice se ne kuvaju sve vreme da se ne bi raspale u toku kuvanja, nego se dodaju pred kraj da ostanu onako cele.
Tegle umotati u neko ćebe i ostaviti da se postepeno ohlade do sutradan.

snezana obradovic
snezana obradovic
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 02.08.2009
Godina : 53

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od snezana obradovic 5/10/2013, 11:46

U mom kraju, ajvar se pravi samo od paprika, a pindjur od paprika, paradajza i plavog paradajza. Vidim po receptima da je sve individualno, svaki kraj drugačije.

AJVAR

10kg ajvarka paprika
oko 1/2 l zejtina
1 dcl alkoholnog sirćeta
3 kašike soli
4 kašike šećera 500gr ljute papričice
Paprike ispeći, očistiti i ostaviti u džakčić od paprika da se ocedi, najbolje preko noći. Sutradan samleti, pržiti 2-3 sata, pred kraj dodati začine po želji, beli luk i vruć sipati u vruće tegle. Zatvoriti metalnim poklopcem i ostaviti u ćebe da se postepeno hladi.


PINDJUR

7kg crvenih ajvarki paprika
5 kg crvenog paradajza
3 kg plavog paradajza
200gr ljutih papričica
2 manje ili 1 veća glavica belog luka
3 dcl ulja 3 dcl alkoholnog sirćeta
3 kašike šećera
soli po ukusu.

Paprike ispeći, očistiti i ostaviti da se ocede. Crveni i plavi paradajz ispeći u rerni, očistiti. Sve samleti na vodenici, i papričice.
Staviti prvo paradajz da se malo ukuva, pa u njega dodati mlevenu papriku i plavi paradajz. Dodati ulje, pa pržiti sve zajedno oko 1 sat od kad počne da ''pućka''. Dodati sirće, šećer, seckani beli luk i so po ukusu. Pržiti još 20 minuta. Sipati vruće u vruće tegle.

Mere možete menjati, ali je poenta da paprika bude duplo više od plavog paradajza. Ako ima puno plavog paradajza, onda bude tužno i nekako bljutavo. Moja mama u ovo stavlja i 100gr senfa pri kraju, dobije neki šmek, ali ja ne stavljam.
snezana obradovic
snezana obradovic
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 02.08.2009
Godina : 53

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od snezana obradovic 5/10/2013, 11:54

PEGLANE PAPRIKE

Pomešati u šerpi:
1/2 l zejtina
500 gr šećera
200 gr soli
120 gr esencije
20gr salicila
Bude onako kašasta smesa, ne rastvori se so i šećer u potpunosti.
Potrebno je još:
120 paprika ajvarki, ali manjih
šargarepa, celer, beli luk po želji

Izvaditi seme, pa svaku papriku ovlažiti sa po pola ili jednom malom kašičicom ove smese i redjati ih u krug u veću šerpu. Odozgo pritisnuti drugom šerpom ili tepsijom i opteretiti nekim teretom, da se paprike pritisnu. Ja sam stavljala punjene plastične flaše sa vodom. Ostaviti da stoji 24 sata.
Sutradan,redjati papriku u velike tegle, izmedju paprika stavljati listove celera, zrna bibera ili belog luka i kolutove šargarepe, po želji, pritisnuti paprike onom plastikom i naliti tečnošću koju su paprike pustile. Zatvoriti tegle i čuvati na hladnom.
Ja pravim od pola mere, ispadnu mi dve tegle velike i jedna manja.
snezana obradovic
snezana obradovic
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 02.08.2009
Godina : 53

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Animsaj 10/11/2013, 13:46

Jel imate recept za tursiju -bez konzervansa ?

Animsaj
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 11.08.2009
Godina : 50
Lokacija : Belgrado

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od snezana obradovic 10/11/2013, 15:58

Ja nemam, po mom receptu ide i vinobran i konzervans Zimnica - Page 2 24602 
Ne znam da li bi se održala bez toga...
snezana obradovic
snezana obradovic
najkul mama :)
najkul mama :)

Datum upisa : 02.08.2009
Godina : 53

Nazad na vrh Ići dole

Zimnica - Page 2 Empty Re: Zimnica

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu